مبارزه با نفس2

      * به نام او و به یاد مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) *

استاد پناهیان؛ تنها مسیر،‌ جلسه سوم:

• ما برای این آفریده شده ایم که در خودمان تغییر و تفاوت ایجاد کنیم و از آن در جهت تولید ارزش افزوده کمک بگیریم. انسان تنها موجودی است که برای ایجاد ارزش افزوده توانمند شده است. مثلا در حیات مادی خودش از گیاهان خشک و بلااستفاده، برخی صنایع دستی مانند سبد را درست می کند، که نوعی تولید ارزش افزوده است.
• اما تولید ارزش افزوده در بررسی هدف نهایی و آخرت انسان، چه جایگاهی دارد؟ ما با خلق ارزش افزوده، نوع حیات خودمان را در آخرت تعیین می کنیم. ما در تعیین چگونگی دنیای خود تأثیر زیادی نداریم و بسیاری از امور دنیوی ما از قبل تقدیر شده است، ولی در انتخاب نوع حیات اخروی خود و کیفیت آن، اختیار و آزادی داریم و با تولید ارزش افزوده است که نوع این حیات اخروی را تعیین می کنیم.


• یکی از دلایل هولناک بودن روز قیامت این است که انسان می فهمد چه مقدار در تعیین جزئیات حیات آخرتش نقش مستقیم و مؤثر داشته است. قرار است ما با تولید ارزش افزوده در این دنیا، بر میلیاردها میلیارد سال که انتهایی ندارد و ابدی است، تأثیر مستقیم بگذاریم.

• چیزی که ارزش افزوده تولید می کند و علم و عمل را هم به کار می گیرد، نوع مواجهه انسان با دوست داشتنی ها و تغییر دردوست داشتنی ها است. وقتی ارزش افزوده تولید می شود که بر خلاف میل و دوست داشتنی ها عمل شده باشد. وقتی با مقاومتدر مقابل گرایش های سطحی، از آنها عبور می کنی و به گرایش های اصیل و عمیق توجه می کنی، ارزشافزوده تولید می شود و این مقاومت در مقابل گرایش های سطحی چیزی نیست جز مبارزه با نفس.

یا علی.

/ 4 نظر / 23 بازدید
محمد ح

سلام دنیا و آخرت مسئله پر چالشی است که دینداران و بی دینان به روی آن بحث زیادی می کنند و با وجود ایمان من به خدا و قبول نداشتن پاکی کامل ادیان، همیشه گفته ام که اگر زندگی با وجدانی داشته باشیم نه این دنیا را از دست داده ایم و نه آن دنیا را؛ حال بی دین و دیندار هر چه می خواهد بگوید بگوید. خدایی که من به آن ایمان کامل دارم از آدمی جز پاکی و از دست ندادن این دنیا که امتحانگاه اوست چیزی نمی خواهد. بدرود

گمنام

بیا دوباره پاک کن ز جاده ها غبار را به عاشقان نوید ده، رسیدن بهار را تمام لحظه های من فدای یک نگاه تو بیا و پاک کن ز دل، حدیث انتظار را...اللهم عجل لولیک الفرج

سی سیب

حقیقتش آقای پناهیان را دوست داشتم ودارم ولی از زمانی که وارد بحث سیاسی وجناحی شدند.کمی علاقه ام به ایشان کمتر شد.

طلبه

بسمه تعالي سلام اتمام حجت به وبلاگ مراجعه کنيد ايران در خطر عظيم قرار دارد www.abc.melatblog.ir