تحلیل اجمالی بیانیه ی مشترک هسته ای ایران و ۱+۵ در لوزان

               * به نام او و به یاد مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) *

حضرت امام خامنه‌ای حفظه الله : ... من معتقدم حتی اگر در مسئله هسته‌ای نیز همان خواسته‌هایی را که آنها دیکته می‌کنند، قبول کنیم، باز هم تحریم‌ها برداشته نخواهد شد زیرا انها با اصل انقلاب مخالفند. ۱۳۹۳/۱۱/۲۹

بعد از ۱۶ ماه از توافق نامه ی ژنو و دو بار تمدید و جلسات طاقت فرسا در کشورهای مختلف ، بالاخره در اجلاس لوزان ۲ ایران و ۱+۵ طی بیانیه ی مشترکی بر کلیات موضوع و مناقشه ی فی مابین توافق کردند.اگر چه بررسی و تحلیل بیانیه نیاز به زمان بیشتری دارد لیکن بنا به ضرورت و توجیه و تبیین اولیه ، اجمالاً به برخی نکات مهم در این خصوص اشاره می کنم و بررسی مبسوط بیانیه را به فرصتهای آینده موکول می کنم:

۱ - نکته اول در این خصوص دو مرحله ای شدن توافق فی مابین است
طرفین توافق کرده اند که طی مدت معین ( تا ۱۵ تیر ماه ) توافق نامه ی نهایی را تهیه و به امضای طرفین برسانند و این موضوع بی تردید برخلاف نص صریح فرمایش حضرت امام خامنه ایست.

۲ - بین اقدامات طرف ایرانی و لغو تحریمها هم زمانی وجود ندارد ، در حالی شاه بیت خواسته های ، ایران لغو هم زمان تحریمها بوده که در این بیانیه نادیده گرفته شده است.

۳ - قرار بود تحریم ها بصورت یکجا برداشته شود ، در حالی طبق بیانیه ی مشترک این امر در حاله ای از ابهام قرار دارد

۴ - براساس نگارش بند پایانی بیانیه ، تمامی تحریم ها ، قابلیت انتقال به سایر بهانه های غرب برای تحریم نظیر تروریسم و حقوق بشر و نظم و صلح بین المللی را دارد.

در نتیجه می توان با جرأت گفت همان طور که رئیس جمهور و وزیر خارجه ی آمریکا با صراحت گفته اند ، پس از موضوع هسته ای بلافاصله وارد بحث در سایر حوزه های مذکور خواهند شد ، لغو تحریم ها هیچ گونه ضمانت اجرایی نداشته و طرف غربی بلافاصله می تواند تحریم های ظالمانه ی هسته ای را به بهانه های پیش گفته مجدداً و حتی شدید تر بر علیه ایران اعمال نماید.

۵ - لغو تحریم ها موکول به راستی آزمایی آژانس شده و این همان نقطه ی اختلافی ایران با آژانس است ، چرا که آژانس در طی سالهای گذشته هیچگاه با موضوع هسته ای ایران رفتاری صادقانه نداشته و همواره تحت سیطره ی آشکار آمریکایی ها بر علیه ایران بیانیه و قطع نامه صادر کرده است.

۶ - بین بیانیه ی صادر شده و سخنان خانم موگرینی و ظریف ، اختلاف آشکار و معنا داری مشاهده می شود .

ناگفته پیداست که مواضع اختلافی بین طرف های درگیر ، نشان از امکان سوء برداشت از محتوای بیانیه داشته و با توجه به ضمانت های حقوقی بیانیه های رسمی طبق قوانین بین المللی ، این موضوع نیز عبور آشکار از تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر شفافیت و غیر قابل تفسیر و تاویل های متعدد ، می باشد.

خانم موگرینی تاکید می کند که تحریم های اقتصادی براساس راستی آزمایی و برنامه ی گام به گام و حصول اطمینان دو طرف برداشته خواهد شد. این گفته های خانم موگرینی نشان می دهد اگر نگوییم هیچ تحریمی لغو نخواهد شد ، با جرأت می توان گفت لغو تحریم ها به بهانه های واهی و پوچ و عدم حصول اطمینان مشمول مرور زمان خواهد شد.

۷ - مواضع اتخاذ شده توسط رئیس جمهور آمریکا بلافاصله پس از صدور بیانیه ، بخوبی نشان می دهد که طرف های غربی توانسته اند به بخش اعظم از اهداف خود مبنی بر کنترل ایران دست پیدا کنند و خود را برای شروع ماراتن های بعدی در سایر حوزه های اختلافی نظیر حقوق بشر آماده می کنند.

۸ - متن بیانیه بوضوح نشان می دهد که در پاره ای موارد ، از خطوط قرمز تعیین شده توسط امام خامنه ای عبور شده است.

۹ - قبول انتقال سوخت تولیدی توسط ایران به خارج از کشور نیز از مواردی است که بی شک بیانگر ضعف طرف ایرانی در مقابل خواسته های طرف دیگر است.

۱۰ - پذیرش پروتکل الحاقی ولو بصورت داوطلبانه و محدود نیز یکی دیگر از دلایل ضعف طرف ایرانی در مذاکرات تلقی می گردد و برای مردم ایران به هیچ وجه قابل قبول نیست.

۱۱ - تعهد ایران مبنی بر توقف حداقل ۱۰ ساله تمام فعالیتهای هسته ای بی شک از بزرگترین ضعف های بیانیه ی مشترک است .

قبول این تعهد به منزله قبول تعطیلی قطعی فعالیتهای اصلی هسته ای کشور و قبول کشیدن سوت پایان موضوع هسته ای کشور است و تمام مقاومت های ۲۶ ساله قهرمانان و شهدای هسته ای کشور را زیر سؤال برده و نقطه اوج ضعف تیم مذاکره کننده ی هسته ای ایران است.

۱۲ - مرور سخنان آقای اوباما:
 " اگر ایران یک میلیمتر تخطی کند تمامی تحریم ها بر می گردد... این توافق بلند مدت خواهد بود...ایران بازرسی های سرزده ی بیشتر را می پذیرد... توافق امروز ما اسرائیل را هم راضی خواهد کرد... اگر حمایت ایران از تروریسم نباشد راه توسعه برای ایران بوجود می اید ... نتانیاهو نگرانی هایی دارد و بدنبال مؤثر ترین راه برای تحدید فعالیتهای هسته ای ایران است اما این توافق او را راضی خواهد کرد!!. دیگر فعالیتهای هسته ای ایران تهدیدی برای اسرائیل ، عربستان و کشور های شورای همکاری خلیج فارس نخواهد بود... "

نشانه ی مدیریت افکار عمومی جهان و تقویت مثلث شوم غربی ، عبری ، عربی است و این در حالی است که متأسفانه رئیس دولت ایران علیرغم وجود ضعف های بسیار زیاد در متن بیانیه ، هیچ برنامه و پیوست تبلیغاتی برای توجیه مردم ایران ندارد که در دنیای ارتباطی امروز این نیز ضعفی بس بزرگ و غیر قابل تحمّل است.

از طرف دیگر مواضع آقای اوباما نشان می دهد که وی نگاه به آینده داشته و علاوه براینکه آماده گشودن بابهای مذاکره در سایر حوزه ها می شود ، نگاهی دقیق به فروپاشی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از درون دارد و برای تکرار فتنه ی سبز اموی در سال ۸۸ برنامه دارد.

۱۳ - با وجودی که همه چیز بیانیه تقریباً به نفع طرف مقابل تدوین شده و آنان توانسته اند با کمترین خرج برنامه هسته ای ایران را کنترل کرده و حاصل سالها رشادت بزرگ مردان هسته ای ایران را عقیم و متوقف کنند ، باز هم حاضر به برپایی جشن و انجام حرکات پوپولیستی نیستند ولی قهرمانانه مزایای آن را در بوق و کرنا می کنند ، حال اگر دولت ایران به جای نگاه واقع بینانه به مسئله و توجیه درست و منطقی مردم ، اقدام به برپایی جشن و سرور نماید علاوه بر اینکه در دراز مدت اثر عکس خواهد گذاشت ، تصور بهره برداریهای جناحی و حزبی برای انتخابات پیش رو را در اذهان مردم تقویت خواهد کرد.

۱۴ - در خوش بینانه ترین حالت ، این بیانیه قابل تطبیق با قطع نامه ۵۹۸ در خصوص پایان دادن به جنگ تحمیلی ۸ ساله عراق با ایران و جام زهری که امام راحل ما را زمین گیر کرد بوده و به هیچ عنوان جای شادی و سرور ندارد و حداکثر کاربرد آن به شرط تحقق ، خروج دولت محترم از بن بستی است که بواسطه ی تمرکز کلیه امور کشور بر بحث هسته ای خواهد بود.

۱۵ - مرور مواضع برخی از وزرای حاضر در لوزان حاکی از شدت ضعف تیم ایرانی و پذیرش خواسته های تحمیلی ظرفهای مقابل است:

وزیر خارجه آمریکا:
...پارامترهای این توافق مرحله ایست ... توافق حاصله تاریخ انقضا ندارد... برخی پارامترهای توافق ۱۵ سال و برخی ۲۵ سال ( پروتکل الحاقی) پابرجاست ... ایران ۱۵ سال تلاشی برای دسترسی به آب سنگین نمی کند ...براساس تعهد ایران ، آمریکا مرحله به مرحله تحریم ها را کاهش خواهد داد و اگر ایران در هر مرحله میلیمتری از تعهدات خود کوتاهی کند تحریم ها باز خواهد گشت... هنوز جزئیات فنی زیادی هست که باید آنها را حل کنیم ، مسائل زیادی مثل موشکهای بالستیک و بعد زمانی آنها...!!!؟ .

مواضع وزیر خارجه آمریکا نیز حکایت از آغاز بازی غربی ها با ایران و نه پایان ماراتن هسته ای دارد.

وزیر خارجه آلمان:
... ایران قبول کرد تا ۲۵ سال تحت شدیدترین رژیم های بازرسی قرار گیرد .

و این یعنی تحمل ۲۵ سال خفت پروتکل الحاقی که سربازان جنگ دیپلماسی ما از آن تحت عنوان اقدامات داوطلبانه ی محدود یاد می کنند!!؟

۱۶ - ایران متعهد می شود غنی سازی را فقط در حد ۳/۶ انجام داده و بخش اعظم همین ذخایر زیر ۵ درصدی را هم برای تضمین یکساله به غرب مبنی بر عدم بازگشت به توانمندی ساخت بمب هسته ای به خارج از کشور منتقل نماید و فعالیت های غنی سازی فرد و نیز بصورت کامل تعطیل خواهد شد !!؟؟

کجای این تعهدات کوچکترین شباهتی به سخنان ۲ ساله ی دولت و تیم هسته ای ایران دارد که یکسره می گفتند فعالیت های هسته ای به هیچ وجه تعطیل نخواهد شد و با همان قوت قبل ادامه خواهد یافت و در مقابل لغو یکجای کل تحریم ها و هم زمان فعالیت های هسته ای ما تقلیل خواهد یافت!!!؟؟

۱۷ - در بیانیه ی مشترک هیچ اثری از رشد برنامه ی هسته ای ایران نیست بلکه بر توقف قطعی ۱۰ ساله ی فعالیت ها دلالت دارد.

۱۸ - آنچه که موگرینی و ظریف در نشست مطبوعاتی مطرح کردند تفاوت فاحش با بیانیه ی PCJPOA دارد و این دوگانگی قابل توجیه نیست .

۱۹ - سخنان موگرینی و ظریف از بیانیه ای یاد می کرد که برای طرفین تعهد آور نیست در حالی که " پامترهای برنامه ی جامع اقدام" ( PCJPOA ) شامل تعهدات بوده و در حقیقت یک چارچوب برای توافق جامع بوده و کاملا مصداق یک توافق جامع است.

۲۰ - متن ارسال شده توسط وزارت خارجه ی ایران با متنی که روی سایت وزارت خارجه ی آمریکا قرار گرفته تفاوت آشکار و غیر قابل قبولی دارد و طرف آمریکایی مدعی است همان سند اصلی بیانیه یا PCJPOA را منتشر کرده است.

۲۱ - برخی از مهمترین اختلافات فاحش و غیر قابل قبول دو سند منتشر شده ( وزارت خارجه ایران و آمریکا) از این قرار است:

الف : در متن سند وزارت خارجه
ایران، آمده است که «مجموعه متضمن این راه حل ها، جنبه حقوقی نداشته و صرفا راهنمای مفهومی تنظیم و نگارش برنامه جامع اقدام مشترک را فراهم خواهد ساخت». در متن وزارت خارجه آمریکا، به هیچ وجه عباراتی چون «این متن جنبه حقوقی ندارد» وجود ندارد، بلکه ساختار آن بر اساس یک توافق بین المللی طراحی شده است.

  نکته بسیار مهم دیگر اینکه هم آقای ظریف هم خانم موگرینی در متنی که قرائت کردند، بر «دستیابی» به PCJPOA تاکید نمودند. این دستیابی یعنی همان توافق دو مرحله ای که پیشتر خط قرمز ایران اعلام شده بودش!!.

در متن فارسی آمده است: « در چارچوب راه‌حل‌های موجود، هیچ یک از تأسیسات و فعالیت‌های مرتبط هسته‌ای متوقف، تعطیل و یا تعلیق نمی‌شود و فعالیت‌های هسته‌ای ایران در تمامی تأسیسات هسته‌ای از جمله نظنز، فردو، اصفهان و اراک ادامه خواهد یافت.»اما در متن انگلیسی نه تنها چنین چیزی وجود ندارد، بلکه تصریح شده که «ایران موافقت کرده تقریبا دو سوم فعالیت های هسته ای خود را کاهش دهد» و در ادامه این کاهش-بخوانید تعطیلی- دو سومی را توضیح داده است.

ب : در متن انگلیسی تصریح شده که «ایران موافقت کرده است برای 15 سال هیچگونه تاسیسات غنی سازی ایجاد نکند». در حالی که در متن ایرانی این عبارات غایب است.

ج : در متن وزارت خارجه آمریکا تصریح شده که «ایران موافقت کرده است برای 15 سال در فردو غنی سازی نکرده و تحقیق و توسعه مرتبط با غنی سازی نیز در این سایت انجام ندهد». این عبارات یعنی سایت غنی سازی فردو رسما تعطیل شود. اما در نسخه وزارت خارجه ایران آمده است: « تأسیسات هسته‌ای فردو به مرکز تحقیقات هسته‌ای و فیزیک پیشرفته تبدیل خواهد شد.»

همچنین در متن فارسی این جملات زیبا نیز آمده که به هیچ وجه در نسخه انگلیسی وجود ندارد: «نیمی از تأسیسات فردو با همکاری برخی از کشورهای (1+5) به انجام تحقیقات پیشرفته هسته‌ای و تولید ایزوتوپ‌های پایدار که مصارف مهمی در صنعت، کشاورزی و پزشکی دارد، اختصاص پیدا می‌کند».

د - در نسخه وزارت خارجه آمریکا تصریح شده که در نظنز تنها باید 5060 سانتریفیوژ نسل اولی IR-1 فعال باشند. در نسخه ایرانی به این امر یعنی صرفا استفاده از سانتریفوژهای قدیمی نسل اولی اشاره نشده، اما عباراتی گنجانده شده که اثری از آنها در نسخه آمریکایی وجود ندارد: « ماشین‌های اضافه بر این تعداد و زیرساخت‌های مرتبط با آنها جهت جایگزینی با ماشین‌هایی که در طول این زمان آسیب می‌بینند جمع‌آوری و تحت نظارت آژانس نگهداری خواهد شد. همچنین ایران قادر خواهد بود ذخایر موجود مواد غنی‌شده خود را برای تولید مجتمع سوخت هسته‌ای و یا صادرات آنها به بازارهای بین المللی در قبال خرید اورانیوم اختصاص دهد».

ه - در نسخه وزارت خارجه آمریکا، آمده است که ایران نباید از سانتریفیوژهای پیشرفته خود استفاده کند و تحقیق و توسعه ایران روی سانتریفیوژهای پیشرفته باید طبق پارامترها و برنامه مورد توافق با 5+1 باشد. اما در نسخه فارسی این قسمت به این شکل منعکس شده: « ایران برنامه تحقیق و توسعه خود را روی ماشین‌های پیشرفته ادامه خواهد داد و مراحل آغاز و تکمیل فرایند تحقیق و توسعه سانتریفیوژهای IR-4 ،IR-5 ،6IR- و IR-8 را در طول دوره زمانی 10ساله برنامه جامع اقدام مشترک ادامه خواهد داد.»

و - در رابطه با رآکتور آب سنگین اراک، در نسخه وزارت خارجه ایران آمده است که راکتور تحقیقاتی اراک آب سنگین باقی می ماند و با انجام بازطراحی ارتقا می یابد و روزآمد می شود و این کار در قالب یک پروژه بین المللی مشترک تحت مدیریت ایران آغاز و پس از آن بلافاصله ساخت آن شروع و در چارچوب یک برنامه زمان بندی تکمیل خواهد شد. اما در نسخه وزارت خارجه آمریکا خبری از این الفاظ نیست و تقریبا ماجرا برعکس است: ایران موافقت کرده است که رآکتور اراک را طبق طرحی که روی آن باید با 5+1 توافق حاصل شود، بازطراجی کند؛ قلب رآکتور نیز تخریب خواهد شد.

ز - در سند آمریکایی آمده که ایران یک سری اقدامات را برای رفع نگرانی های آژانس در رابطه با ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ای خود، انجام خواهد داد. در متن فارسی وزارت خارجه ایران، اصلا به این موضوع اشاره نشده است.

ح - درباره پروتکل الحاقی، در سند ایرانی آمده که ایران «داوطلبانه» این پروتکل را به صورت «موقت» اجرا می کند و «در ادامه فرآیند تصویب این پروتکل طبق یک جدول زمانی در چارچوب اختیارات رئیس‌جمهور و مجلس شورای اسلامی به تصویب خواهد رسید».در سند آمریکایی اساسا خبری از الفاظی چون داوطلبانه و موقت و اختیارات رئیس جمهور و مجلس و... نیست، بلکه تصریح شده که «ایران موافقت کرده است پروتکل الحاقی را اجرا (Implement) کرده و به آژانس اجازه دسترسی های بسیار بیشتری را در رابطه با برنامه هسته ای ایران بدهد، از جمله تاسیسات اعلان شده و اعلان نشده را».

ط - در رابطه با تحریم ها، در سند ایرانی آمده است: « پس از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک، تمامی قطعنامه‌های شورای امنیت لغو خواهد شد و همه تحریم‌های اقتصادی و مالی چندجانبه اروپا و یک‌جانبه آمریکا از جمله تحریم‌های مالی، بانکی، بیمه، سرمایه گذاری و تمامی خدمات مرتبط با آنها در حوزه‌های مختلف از جمله نفت، گاز، پتروشیمی و خودرو سازی فوراً لغو خواهند شد». باز، در سند انگلیسی، به هیچ وجه چنین عباراتی وجود ندارد، بلکه تصریح شده است که اگر ایران به تعهدات خود عمل کند، در تحریم ها تخفیف (Relief) شامل حالش می شود؛ ساختار تحریم های آمریکا باقی می ماند؛ تحریم های شورای امنیت سازمان ملل درباره موضوع هسته ای همزمان با پایان همه مباحث مرتبط با هسته ای از جمله غنی سازی، ابعاد احتمالی نظامی(PMD)، فردو، اراک و شفاف سازی، لغو می شود؛ مجوزهای اصلی در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، با یک قطعنامه‌های جدید شورای امنیت سازمان ملل که برنامه اقدام مشترک جامع را تائید می‌کند، بار دیگر برقرار می‌شوند.

پیشتر رسانه های غربی یکی از موارد اختلاف را این امر بیان کرده بودند که آمریکا خواهان انتشار جزئیات چیزی است که مورد توافق قرار گرفته و ایران، خواهان انتشار کلیات این توافق است؛ ظاهرا ایران متن دلخواه خود را به رسانه ها داده و آمریکا نیز متن مورد نظر خود را روی خروجی سایت وزارت خارجه خود گذاشته است.

ماجرا هر چه که باشد و وزارت خارجه ی ایران هر توجیهی که ارائه کند ، همه این اختلافات نشانه قابل تفسیر بودن بیانیه به شکلی که طرف آمریکایی می خواهد و غیر قابل اعتماد بودن و غیر صادق بودن آنهاست و یا اینکه خدای نا خواسته ، نشان از غیر صادق بودن تیم ایرانی با مردم ایران است و چنانچه تیم ایرانی نسبت شفاف سازی اختلافات موجود در دو سند اقدام عاجل انجام ندهد بی تردید و به معنی واقعی کلمه ، یک فاجعه رخ داده است چرا که برنامه هسته ای ایران برای 15 سال به حال تقریبا تعطیل در آمده و برای بعد از آن نیز شرایط ایران عادی نمی شود و ایران باید باز هم مذاکره کند، ورود 5+1 به حوزه های نظامی ایران تحت عنوان ضرورت روشن شدن مسئله PMD پذیرفته شده، هیچ تحریمی لغو نشده بلکه ضمن زیر پا گذاشتن خط قرمز توافق یک مرحله ای، با شرایطی بسیار سخت و حفظ ساختار تحریم ها، تهران تنها «تخفیف» در برخی تحریم ها را قبول کرده است و این اوج فاجعه ای است که در حال شکل گیریست.

۲۲ - اقای ظریف در پاسخ سؤال خبرنگار می گوید من ماموریت داشتم فقط در موضوع هسته‌ای ، مذاکره کنم ، سؤال این است که اگر آقای ظریف قرار بود در مورد تمامی موضوعات مورد مناقشه با آنها مذاکره کند ، چه اتفاقی می افتاد.!!؟

و من در انتهای این وجیزه ، اگر چه هنوز موضوع مذاکرات هسته ای به انتها نرسیده ، اما به احترام ظریف ، این ابرمرد تاریخ دیپلماسی ایران!! ، تمام قد می ایستم:
* - بخاطر سنگین ترین ضرباتی که بر پیکر رژیم جعلی و منحوس صهیونیستی زده !!
* - بخاطر فاصله ی عمیقی که بین این رژیم کودک کش و غرب انداخته است !!
* - بخاطر ترس و کابوسی که بر تن رژیم و خاندان سعودی انداخته است.!!
* - بخاطر هراسی که تمام وجود اردوغان را فرا گرفته و دیگر خواب راحت ندارد و کابوس امانش را خواهد برسد.!!
* - بخاطر عزتی که برای مردم بزرگ و قهرمان ایران به ارمغان آورده است.!!
* - بخاطر اینکه آمریکا را این مذاکرات بالاخره به زانو در آورده و به کرنش در مقابل مردم و نظام ایران واداشته است.!!
* - بخاطر احقاق حقوق حقه و مسلّم هسته ای ایران.!!
* - بخاطر دو سال ایستادگی در سنگر دیپلماسی و اثبات شایستگی های سنگر بانان دیپلماسی ایران.!!
* - و بخاطر ارائه تعریفی دقیق و جهان شمول از :
..." مذاکرات برد برد " ...
بگذار بدخواهان هر چه می خواهند بگویند و بنویسند ، نام ظریف در تاریخ ایران تا ابد ماندگار شد!!!.
جمعه ۱۴ فروردین ۹۴ - سید عبداله متولیان

منبع:‌حزب‌الله سایبر

یا علی.

/ 1 نظر / 48 بازدید
.........

این چی چیه گذاشتی آبجی؟ دعای جوشن کبیر کمتر بودش تا این طرف ببینه پشیمون میشه بخونتش...