هشت فرزندی راحت‌تر است یا تک فرزندی؟

                * به نام او و به یاد مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) *

اگر کسی امروز بگوید فرزند بیاورید چون جامعه 50 سال دیگر پیر می‌شود. ما به این نگاه تک بعدی می‌گوییم. اصلا جامعه‌ی ما 50 سال دیگر ده برابر می‌شود، به ما چه مربوط است؟

حجت الاسلام وافی در بحث جمعیت و سبک زندگی شخصیت شناخته شده ای است. هم از لحاظ بحث ها و مناظرات ایشان و هم سبک زندگی خاص ایشان با ۱۰ فرزند. مصاحبه کوتاه ولی خواندنی ما با ایشان را در ادامه مشاهده می کنید:

در باره موضوع افزایش جمعیت و تشویق جامعه به فرزند آوری دو رویکرد وجود دارد؛ یک رویکرد به این موضوع به مثابه یک سیاست مقطعی در حیطه اجتماع و اقتصاد نگاه می‌کند و رویکرد دیگر موضوع تکثیر نسل را به عنوان مولفه‌ای از مولفه‌های سبک زندگی دینی می‌داند، نظر جنابعالی به عنوان کارشناس معارف اسلامی در این زمینه چیست؟

بسم الله الرحمن الرحیم، نگاه من به بحث جمعیت یک خرده متفاوت است.از نظر کارشناسان اقتصادی و حتی به ظاهر ممکن است با صحبت های رهبری تفاوت هایی داشته باشد. خب ما قاعده‌ای داریم به عنوان نحن ابناءالدلیل. یعنی هر دلیلی قوی‌تر است آن را می‌پذیریم. یعنی الان تا ادامه‌ی مصاحبه چیزی را می‌خوانید که قابل تصور نیست و شاید برای اولین بار باشد که می‌شنوید. ما دو مورد داریم، یکی فرزندآوری و دیگری افزایش فرزندآوری که به اعتقاد من هردوی این موارد نه بحث سیاسی است نه بحث اقتصادی است و نه بحث اجتماعی. اگر بخواهیم یک زمانی این بحران را حل کنیم که دولت ها نتوانند آن را تغییر دهند این را باید به عنوان یک بحث اعتقادی جلو ببریم. وقتی بحث اعتقادی شد دیگر با تغییر دولت‌ها اعتقادات تغییر نمی‌کند. به نظر من این موضوع یک بحث اعتقادی است. لذاست که رهبری دو سال پیش فرمودند من در مقابل تاریخ و در مقابل خدا عذر خواهی می‌کنم.

یعنی بحثی نیست که بشود از آن زود گذشت. من سه تا مناظره داشتم در رادیو معارف پیرامون این بحث با افراد مخالف. هر کدام از طرفین که می‌خواستند بحث را به سمت مسائل اقتصادی یا حتی آمار دهی ببرند، من اجازه ندادم، کسانی که می‌گویند جامعه۵۰ سال دیگر پیر می شود. من این روش را غلط میدانم. اصلا اگر کسی امروز بگوید فرزند بیاورید چون جامعه ۵۰ سال دیگر پیر می‌شود. ما به این نگاه تک بعدی می‌گوییم. اصلا جامعه‌ی ما ۵۰ سال دیگر ده برابر می‌شود، به ما چه مربوط است؟ ما الان از لحاظ اعتقادی باید بحث کنیم که بچه‌ی زیاد خوب است یا بد؟ این مقدمه‌ای بود که من فکر میکنم اگر بخواهیم بحران را حل کنیم باید از لحاظ اعتقادی مسئله را حل کنیم. دست مسائل اسلامی پر است. ما برای یک لیوان آب خوردن ۱۷ تا حکم شرعی را باید رعایت کنیم مگر می‌شود برای تعداد فرزند و سن ازدواج و میزان مهریه و … اسلام چیزی نداشته باشد؟

اما این که چرا سیاست‌های دولت ها تغییر کرده من فکر می‌کنم دولت ها از اسلام فاصله گرفتند. ما هر جا از اسلام فاصله گرفتیم یکی از نتایجش این قصه شده که بچه نیاوریم. یک نتایج دیگری هم داشته مثل دوچرخه سواری زن ها و… . معلوم می‌شود ما در این مسائل اعتقادی نباید نگاه‌مان به سیاسیون باشد. مثل الان که دولت گفته ما میخواهیم به ۱۰ میلیون نفر سبد غذا بدهیم. غیر از سبد کالا. من رفتم پیگیری کردم دیدم سبد غذایی را فقط تا ۳ فرزند می‌دهند. یعنی همین الان حمایت دولت تا سه فرزند است منتها چون توده‌ی مردم درگیر نیستند متوجه نمی‌شوند که دولت چه می‌کند؟ من خودم با یکی از مسئولین دولتی صحبت می‌کردم می‌گفت از سال آینده می‌خواهیم به جای یارانه نقدی کارت انرژی بدهیم. در این طرح یکی از ترفندهای‌شان این است که دوباره تا سه تا بچه را بیشتر خدمات ندهند. از این قضیه معلوم می‌شود دولت و مجلس اصلا در این فضا نیستند می‌خواهند موضوع را سیاسی، اقتصادی‌ کنند که چون حضرت آقا گفته‌اند و … . اما در قانون ۹۳ و ۹۴ یک بند در مورد کثرت نسل وجود ندارد. بله این سیاست دولت‌ها نیست که می‌تواند این قصه را مشخص کند. البته برای اولین بار بحث افزایش جمعیت را دو سال قبل از حضرت آقا، دکتر احمدی نژاد مطرح کردند که از مجلس گرفته تا حوزه‌های علمیه ایشان را له کردند. ایشان به عنوان اولین نفر بر اساس یک نگرانی دینی وارد میدان شدند. البته حضرت آقا نیز با زیرکی خاصی این موضوع را در سبک زندگی اسلامی قرار دادند چون در سبک زندگی اسلامی سن ازدواج و سایر عوامل نیز مهم هستند، که یکی از آن‌ها تعداد فرزندان است و اگر ما می‌خواهیم درباره تعداد فرزندان بحث کنیم باید در یک پازلی صحبت کنیم به نام سبک زندگی اسلامی. در مجموع به نظرم شخص اولی که بر علیه این موضوع فعالیت کرد و سیاست تحدید نسل را پیگیری کرد آقای هاشمی رفسنجانی در زمان ریاست جمهوری‌اش بود. ببینید من ۱۸ سال است طلبه ام و از اول تا حالا در مسائل سیاسی و اقتصادی با ایشان مشکلی نداشتم. اما از همان اول در مسائل اعتقادی با ایشان مشکل داشتم. لذا از همان اول با ایشان مخالفت می‌کردم. پس اولین نفر آقای هاشمی بود و دولت ایشان که آن وام چند صد میلیونی را از سازمان ملل گرفتند. البته من خودم به آقای مرندی وزیر بهداشت گفتم رهبری از این موضوع عذر خواهی کرده‌اند شما هم به عنوان مجری طرح عذرخواهی کنید. گفت من اشتباهی نکرده‌ام که عذر خواهی کنم.


  با این توضیحات جواب سوال دوم من رو هم به نوعی دادید. در بحث سیاست‌گذاری فرمودید که این موضوع را باید در ذیل مسائل اعتقادی بررسی کنیم، اما در سطح جامعه و مردم ریشه معضل وجود خانواده‌های بدون فرزند و تک فرزند را در مسائل اقتصادی مثل گرانی مسکن، بیکاری و … می‌دانید یا مسائل اجتماعی و فرهنگی؟

شما با این سوال وارد بحثی می‌شوید که خیلی بحث دقیق و مفصلی هست. من همه‌ی این حرف های شما را اصلا قبول ندارم، البته استدلال هم می‌آورم. مردم وقتی بچه نمی‌آورند، ریشه مشکل اقتصادی نیست، یک خرده گیر در رنگ خدا در زندگی هاست. یعنی میزان اعتماد ما به خدا کم شده و این‌ها را بهانه می‌کنیم. من شخصا ده فرزند دارم و الان در قم مستاجرم. سال‌ها بچه‌هایم بیمه نبودند و به ما کوپن نمی‌دادند. من جوان ۳۲ ساله دو تا دخترم را عروس کردم. با این گزاره‌ها می‌خوام بگم که همه‌ی این مشکلات بهانه است. اما به صورت جزئی باید بحث کنیم. شما اگر بگویی من مثلا ۱میلیون حقوق دارم، اگر یک بچه باشه این طور، اگه شد دوتا نصف می‌شود و … . من به عنوان نیمچه کارشناس دینی و کسی که درگیر این مسئله است در بحث ازدواج و فرزندآوری اصلا مسائل اقتصادی را دخیل نمی‌دانم. واقعا دخیل نمی‌دانم نه این که بخواهم شعار بدهم همه‌اش اعتماد به خداست. همه اش همین است.

 

البته اگر در معضلات فرهنگی و اجتماعی هم دقیق شویم، باز عده‌ای وجود دارند که بهانه بیاورند که مثلا برای رسیدگی بیشتر به مسائل روحی و روانی فرزند میگویند که هرچه تعداد بچه‌ کمتر باشد، رسیدگی والدین به آن‌ها بیشتر می‌شود؟

اولا من این مسئله را به شما بگویم که همان کسانی که این موضوع را مطرح می‌کنند در رسیدگی به یک فرزند هم ناتوانند. یعنی این که اصلا مفهوم تربیت را نمی‌دانند چیست؟ آن‌ها آخرش می‌گویند که بچه‌ام قرآن را حفظ کند و سلام کند و … خب من میگویم، عمر سعد که همه‌ی این ویژگی‌ها را داشت. بنده ۴سال و ۷ ماه است که چهارشنبه‌ها یک برنامه در رادیو معارف به نام گل‌های بهشت دارم که روش های ایجاد خود کنترلی در بچه ها را آموزش می‌دهم. این مسئله که آن‌هایی که این حرف ها را می‌زنند. اصلا با مفهوم تربیت آشنا نیستند را با علم دارم بیان می‌کنم. دوماً مگر تو نمیگویی یک بچه داشته باشم، بهتر تربیت می‌کنم، پس چرا در همین یکی‌اش هم مانده‌ای؟ ۹۰ درصد کسانی که برای مشاوره پیش ما می‌آیند. یکی دوتا بچه بیشتر ندارند که البته این جواب نقضی است به حرف خودشان. یعنی تو اگر میگویی بچه‌ی کمتر داشته باشیم، کیفیت بالاتر میرود پس چرا نرفته؟ ممکن است بچه‌ی با ادب‌تری داشته باشند. ما که بچه‌ی با ادب نمی‌خواهیم بچه‌ی با تربیت می‌خواهیم. آنهایی که بچه‌هایشان را می‌فرستند مدرسه‌ی غیرانتفاعی میگویند که بچه ما دعوا نمی‌کند. اتفاقا بچه باید مدرسه‌ای برود که دعوا کند و بتواند مشکلاتش را خودش حل کند. در یک جمله این‌ها دارند از بحث اصلی فرار می‌کنند و الا مفهوم تربیت یک مفهوم کاملا دقیق و مفصلی است. تربیتی که آن‌ها میگویند ربطی به تربیتی که خدا و پیغمبر میگویند ندارد.


  یک عامل دیگر بحث تحصیلات است که هم جوان های دختر و هم پسر که میخواهند تحصیلات تکمیلی داشته باشند. به نظر شما رابطه ی این فرآیند علم آموزی و نیاز طبیعی به نام ازدواج چه گونه است؟

این همه ازدواج دانشجویی داریم. دانشجوهایی که در حال تحصیل، ازدواج می‌کنند.

 

بله عده زیادی از خانواده‌ها هستند که با فرزنددار شدن بچه هاشان در دوران دانشجویی مخالفت می‌کنند و بعضی ها هم حتی با ازدواجشان مخالفت می‌کنند.

بله. البته باید ببینیم، دلیل مخالفت‌شان چیست؟ اگه میگویند بعد از ازدواج نمی‌توانند درس بخوانند، خب این همه از افرادی که حتی بچه هم دارند و درس می‌خوانند. خانم خود من بعد از ده تا بچه هنوز مشغول به تحصیل است. باید ببینیم دلیلشان چیست؟ اگر جو‌سازی و فضا‌سازی است که ما هم می‌توانیم جوسازی کنیم. ضمن این که باید در بحث تحصیلات تکمیلی هم بحث کنیم. الان جامعه ما گازش را گرفته به سمت درس خواندن هایی بدون هدف. ما روی این‌ها حرف داریم که کجا دارند می‌روند و رشته‌ها چه هستند و چه می‌خواهند؟ من ارتباط دارم با دانشگاه‌ها که می‌گویم. واقعا الان در دانشگاه ها از درس خواندن‌ها چه خبر است؟ بله، یک تعدادی دارند می‌خوانند اما که چی؟ باید با این خانواده ها بحث کرد و دلیلشان را شنید و دانه دانه جواب داد.


  حضرت آقا در جایی دراین باره فرمودند موضوع افزایش نسل فقط با تبعیت آدم‌های معتقد درست نمی‌شود و جامعه نیاز دارد تا فرهنگ‌سازی بشود و این گره های ذهنی باز بشود و نگاه عموم جامعه عوض بشود. به نظر شما فوری‌ترین اقدام برای باز شدن این گره‌های ذهنی چیست؟

یک مناظره ی منصفانه در رسانه با موضوع جمعیت و دادن آزادی مطلق به مخالفین. یعنی این که اگر رهبری فرمودند بچه بیاورید و یکی گفت نمی‌خواهم بچه بیاورم نگوییم که این ضد انقلاب است و … . من بعد از همه ی این مراحل دارم میگویم، معاون شهرداری تهران به من گفت ما ۱۱میلیارد خرج تبلیغات افزایش جمعیت کردیم، حالا ببینید چقدر بیشتر شده بچه آوری؟ خب اگه بخواهیم چکشی عمل کنیم جواب نمی‌دهد. اولین پیشنهادم طرح بحث در برنامه مناظره جمعه‌هاست که یک اقتصاد دان، یک روانشناس، یک کارشناس دین، دوتا موافق، دوتا مخالف با هم در این موضوع مناظره کنند. مطمئن باشید پر بیننده‌ترین بحث علمی خواهد شد. هرکس میخواهد بیاید علمی و نه احساسی بحث کند. مردم منصفانه حرف دو طرف را بشنوند. من فکر میکنم این یک موجی در جامعه ایجاد میکند که مفید خواهد بود. البته من با آقای حیدری هم صحبت کردم که قرار بود به مناظره برویم، اما چند هفته کنسل شد خب رسانه ای ها هم می‌ترسند که چون رهبری موضوع را مطرح کرده‌اند، اگر طرف خراب کند. آبروریزی میشود و … .

اما برای میان مدت کار کردن روی نخبه ها ضروری است. ما باید از حوزه شروع کنیم که هنوز طلبه‌های ما توجیه نیستند. بزرگان دین توجیه نیستند. ما اگر بتوانیم ده تا طلبه را توجیه کنیم اینها بروند در ده تا روستا تبلیغ کنند اتفاق بزرگی می‌افتد. مرحله‌ی سوم ساخت بعضی سریال هاست که ما چندتا سناریو به صدا و سیما پیشنهاد داده‌ایم که ان‌شالله به تولید برسند.

*****

وقتی حرف از تعداد زیاد فرزندان می‌شود چند بحث اساسی مطرح می‌شود:

اول بحث تربیتی:

در بحث تربیت و وظیفه‌ای که پدر و مادر عهده‌دار آن هستند، به اذعان کار‌شناسان تربیت چند کودک بسیار ساده‌تر از تربیت یک فرزند است به چند دلیل:
۱. یک فرزند هم‌بازی درون خانه ندارد و برای بازی یا به بازی‌های کامپیوتری پناه می‌برد یا از خانه خارج می‌شود که هر کدام تبعات خاص خودش را دارد. این به معنای منع کودک از این دو فضای اجتماعی نیست؛ یعنی نباید فرزند را از رفتن به کوچه و خیابان برای بازی منع کرد چون روحیه اجتماعی بودنش خدشه‌دار می‌شود، اما عدم وجود هم‌بازی در خانه باعث می‌شود در این امر زیاده‌روی کند و تبعات تربیتی خاصی را به همراه داشته باشد. بازی‌های کامپیوتری نیز چنین روندی دارد به آن معنا که در صورت عدم هم‌بازی در خانه و زیاده‌روی در بازی کامپیوتری تبعات روانی و ارتباطی برای کودک به همراه خواهد داشت.
۲. با وجود یک فرزند کودک نازپرورده شده به دلیل توجهات بیش از حدی که به او می‌شود، تربیت صحیحی را دریافت نخواهد کرد. اما در مورد فرزندان بیشتر این اتفاق پیش نخواهد آمد.
۳. تعدد کودکان باعث می‌شود مقداری از بار تربیتی کودکان بعدی به عهده کودکان بزرگ‌تر باشد.

 

دوم بحث اجتماعی:

تعدد فرزند از نظر اجتماعی برای کشور‌ها به عنوان یک رگ حیاتی به شمار می‌رود. به صورتی که کشورهایی مثل ژاپن برای ازدواج جوانان متقبل هزینه‌هایی جهت تشویق جوانان می‌شود. چون قدرت یک کشور و نظام به نیروی اجتماعی و جوانِ آن کشور بستگی دارد. شاید مهم‌ترین گزینه‌ها را در این مسئله بتوان موارد زیر دانست:
۱. نیروی کار.
۲. نیروی علمی برای کارهای دانش بنیان.
۳. نیروی دفاعی.


سوم بحث اقتصادی:

مباحث اقتصادی جزء جنجالی ترین بحث‌ها در این زمینه است. وجود چند مسئله باعث شده که به خاطر احتمالات اقتصادی، ترغیب کمتری به تولید نسل باشد:
۱. بالا رفتن سطح رفاهیات جامعه و رسوخ تجملات در زندگی بشری.
۲. بالا بودن سطح مصرف و عدم توجه به جلوگیری از اسراف در خانواده‌ها.
۳. عدم توکل به خدا در بحث رزق و روزی. آنطور که خداوند در قرآن فرموده است «انّ الله هو الرّزاق..»[ذاریات/58].
۴. تنبلی نسبی در کودکان نسبت به قدیم و عدم بکارگیری آن‌ها در کارهای تولیدی و درآمدزا.

در ‌‌نهایت با وجود این مسائل، به نظر شما زندگی با هشت فرزند راحت‌تر است یا با یک فرزند؟

دانلود سخنان مهم و فوق العاده پناهیان در مورد افزایش جمعیت(کلیپ صوتی)


منبع: راه‌بردی  و   رهروان ولایت  و  مستضعفین تی‌وی

یا علی.

/ 13 نظر / 129 بازدید
نمایش نظرات قبلی
samira

salam khoshhal misham sari bezanid

سرباز گمنام

سلام..لطفا با مطالعه سایت " http://whatsap.blog.ir " به این جنبش بپیوندید.. یاعلی

دعایم کنید

سلاممممم شماره اتصال به حرم امام رضا ع اگه دلتنگی بسم الله:05132003334 دست روی سینــــــــه: بـــی قـــرارم ... خواهشا برایم دعا کن . مشکلی دارم که با دعا و توسل حتما حل میشه . التماس دعا فراوان . خیلی خیلی

صدف

سلام. خوبين؟ طاعاتتون قبول. منم يه وب با موضوع موفقيت دارم. خوشحال ميشم نظر شما رو هم در مورد مطالبش بدونم :)

http://www.313parvaz.ir/post/483/%D9%84%D9%88%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D8%AD%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D8%AD%D8%B3%D9%86-%D8%B1%D8%AD%DB%8C%D9%85-%D9%BE%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D8%B2%D8%BA%D8%AF%DB%8C.html

حمید

خدا نسل شيعه رو زياد كنه آمين

سیده حدیث میرفیضی

فقط اونقدر جرات پیدا کردم که برم جلو و کتاب یکی از شهدا که تازه رسیده بود دستم رو بدم بهش تا برام امضا کنه… خواستم اون امضا رو داشته باشم تا یادم نره برای مثل شهدا زندگی کردن لازم نیست که حتما مرد باشی...یادم نره که هنوز هم آدم های خوب باقی موندن... دعوتید به یک روز ،همراه با لشگر فرشتگان یا علی

آيدا

سلام وبلاگ تونو ديدم واقعا وبلاگ خوبي داريد ، منم يک سايت دارم با موضوع شبکه اجتماعي به اسم کليکي ها محيط خيلي جذاب و سالمي داره با کلي عضو صميمي و مهربان که واقعا خوشحال ميشم بياي و عضو بشي منتظرم عزيز clickiha.net

احسان

سلام دعوتید به سایت معراج . سخنان ناب یکی از اولیاء الله www.meraj786.com

آرزو

سلام خوبيد ؟ دو تا مطلب اولتونو خوندم خيلي عالي بود خواستم ازتون تشکر کنم و همينطور ازتون دعوت کنم به سايت منم سر بزنيد و در صورتي که مايل بوديد يک وبلاگ خوب هم در سايت ما بسازيد شما فرد توانايي هستيد باعث افتخار مون هست به جمع کاربران سيستم وبلاگدهي ما بپيونديد ، www.sitearia.ir