نحس بودن 13 خرافه‌ای بیش نیست؟

    * به نام او و به یاد مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) *

بنابراین برای رهایی از خرافات و اوهام باید عمل یا اعتقاد انسان مستند به یکی از این دو حجت باشد؛ در فقه شیعه نیز این دو حجت به عنوان دو منبع حکم شرعی شناخته شده‌اند. یعنی در زمان غیبت امام معصوم نیز یک مجتهد برای استنباط حکم شرعی از عقل و نقل استفاده می‌کند؛ عقل به معنای حکم قطعی و برهانی عقلی است که مورد اتفاق جمیع عقلای عالم است؛ نقل نیز عبارتست از کتاب و سنت معصوم.

بنابراین حکمی که مستند به عقل قطعی یا نقل مورد اعتماد و صحیح باشد، مورد قبول بوده و جز خرافات و اوهام نیست؛ اما اگر حکمی یا مطلبی یا عقیده‌ای هیچ مستندی از عقل یا نقل صحیح نداشته باشد، نمی‌توان آن را پذیرفت و جز خرافات و اوهام محسوب می‌شود.

یکی از اعتقادات بدون پایه و اساسی که متاسفانه در بین مردم بسیار شیوع دارد، این است که می‌گویند عدد 13 نحس است و روز سیزده فروردین نیز نحس است و باید به طبیعت پناه برد تا نحسی آن دامان انسان را نگیرد؛ می‌گویند اگر کسی در خانه بماند بدیمن است و سال خوبی نخواهد داست و مشکلات زیادی برای او پیش می‌آید.

 این اعتقاد هیچ مستند عقلی یا نقلی ندارد، نه مورد تایید عقل است و نه مورد تایید نقل؛ یعنی نه از عقل دلیل درستی دارد و نه در روایات معصومین می‌توان حدیثی را بر این مطلب یافت. بنابراین جز خرافات بوده و اوهام بوده و اصلا مورد قبول نیست.

عقل سلیم می‌گوید: بین ایام هیچ فرقی نسیت، این انسان‌ها هستند که با اختیار و اعمال خود آینده و سرنوشت خود را می‌سازند، هیچ زمان نحسی وجود ندارد، بین زمان‌ها هیچ فرقی نیست و اصلا زمان خوب یا بد نداریم.

حال اگر به روایات معصومین(علیهم‌السلام) دقت کنیم، خواهیم دید آن بزرگواران عکس این مطلب را بیان کرده‌اند و با این اعتقاد مبارزه کرده‌اند و هیچ زمانی را نحس ندانسته‌اند؛ به طور مثال در منابع روایی نقل شده امیرالمومنین(علیه‌السلام) عازم جنگ با خوارج بود، که شخصی عرض کرد: یا علی، می‌ترسم اگر هم‌اکنون عازم شوید به پیروزی دست نیابی، من این را از طریق علم نجوم، دریافته‏‌ام.

آن حضرت فرمود: «آیا تو گمان می‏کنی ساعتی را نشان می‌دهی که هر که در آن سفر کند، بلا و بدی از او دور می‌گردد؟ و اگر در این ساعت حرکت کند دچار زیان و سختی می‌شود؟ کسی‌که این سخنان را باور کند، قرآن را دروغ پنداشته و برای به دست آوردن آن چه دوست دارد، و دوری از ناپسندی‌ها، از یاری خدا بی‌نیاز گردیده است.

هر که به گفتار و فرمان تو رفتار کندد، باید تو را حمد و سپاس گذارد، نه پروردگارش را؛ زیرا تو گمان می‌کنی که او را به ساعتی راهنمایی کرده‏ای که در آن سود به دست آورد و از زیان ایمن گشته است».

اما به شهادت تاریخ، آن حضرت بر خلاف توصیه آن مرد، به سوی جنگ با خوارج حرکت کرد و در جنگ با آنان نیز پیروز گردید.[2]

ابن سینا نیز در این زمینه می‌نویسد: «هرگز زمان، علت فاعلی چیزی نیست؛ بلکه ظرف حوادث است، از همین روست که اگر چیزی به جهت سبب مخفی خود، در زمان معین، موجود یا معدوم گردد، چون آن سبب حقیقی و اصلی آن مجهول است، مردم آن حادثه را به ظرفش که زمان باشد، نسبت می‌دهند و چنین است که اگر آن روی‌داد گوارا بود، زمان تحقق آن را مدح می‌نمایند و اگر ناگوار بود، به نکوهش زمان وقوع آن می‌پردازند.

از آن جا که علل امور وجودی در بسیاری موارد روشن است، ولی سبب پیدایش امور عدمی آشکار نیست - مثلاً سبب پیدایش یک بنا روشن است، ولی عامل فرو ریختن و فرسودن آن معلوم نیست - زمان را عامل پیدایش بسیاری از امور عدمی هم‌چون فراموشی، فرتوتی، زوال و...، می‌پندارند و سعی مردم در بدگویی از زمان و هجو کردن روزگار و نکوهش آن، معروف می‌گردد.[3]

---------------------------------------------------

پی‌نوشت

[1]. «یَا هِشَامُ إِنَّ لِلَّهِ عَلَى النَّاسِ حُجَّتَیْنِ حُجَّةً ظَاهِرَةً وَ حُجَّةً بَاطِنَةً فَأَمَّا الظَّاهِرَةُ فَالرُّسُلُ وَ الْأَنْبِیَاءُ وَ الْأَئِمَّةُ ع وَ أَمَّا الْبَاطِنَةُ فَالْعُقُول‏»( الکافی، ج 1، ص 15).
[2]. نهج‏ البلاغه، ترجمه فیض الاسلام، خطبه 78، ص 178.
[3]. شفا، طبیعیات، ابن سینا، ج 1، فصل‏های 10، 11، 12( زمان)، ص 166 – 148.

یا علی.

/ 3 نظر / 56 بازدید
حکمت

سلام برادرم ونور چشمم :درست نوشته اید که روز سیزده نحس نیست واین یک خرافه است .اما بطور کلی ما زمان های مبارک یا مکان های مبارکی داریم وبر عکس هم همینطور .مثلا وقت سحر از ساعت ده صبح مبارک تر است ویا کربلا ار محل کاخ معاویه مقدس تر است .البته این جریانات خاص است که به مکان وزمان معنی می دهد نه اینکه در جوهر خود زمان و مکان نحسی باشد . سیزده را هم شاها ن با واداشتنن مردم به احترام به بت ها ونظرات شاهان نحس کرده اند! متاسفانه این روز پاک خدا را هم آلوده کرده اند ...!

سیدعباس

زیبا می نویسید و قلمتون خوبه... ببخشید می پرسم؛ طلبه هستید؟

زهرا

سلام عالی بود ممنونم